Z pozoru taki niewinny, a tak wiele od niego zależy…
Każdy wie, co to jest trok, jednakże nie każdy potrafi docenić jego obecność. No bo, czy wyobrażamy sobie plecak turystyczny bez sznurka? Oczywiście! Wprawdzie byłby on nieco mniej praktyczny niż zazwyczaj, ale nadal spełniałby swoją rolę. Troki mają to do siebie, że nie pisze się o nich artykułów specjalistycznych i tekstów na bloga. O trokach nikt nie mówi i nie debatuje nad tym, jak je wybrać. Troki są jak aglety – wszyscy wiedzą, że istnieją, jednakże nikt „nie pochyla nad nimi głowy”. Po prostu są – i nic więcej. Pora zmienić tą postać rzeczy i przyjrzeć im się z bliska. Otwieramy debatę na temat… troków.
czytaj dalej....
Na początku: definicja
Nie ma co ukrywać, definicja słowa trok nie będzie długa i skomplikowana. Właściwie zmieścimy się tutaj w trzech zdaniach (a to i tak całkiem sporo). Trok to nic innego jak sznurek, pasek czy tasiemka służące do wiązania/przywiązywania bądź przytraczania czegoś. W naszym przypadku chodzi oczywiście o przytwierdzanie dodatkowych akcesoriów do plecaka. Troki mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od preferencji twórcy. Dodatkowo, element ten może być dowolnie zakończony np. praktyczną pętelką.
Troki to element, który zazwyczaj dostępny jest w zestawie z plecakiem, jako integralna jego część. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, producenci poszerzyli swoją ofertę o dodatkowe akcesoria – troki, które można domówić, gdy poprzednie np. „odmówią posłuszeństwa”. Ponadto, specjalne paski sprawdzą się przy starszych modelach plecaków, takich, w których troki nie były jeszcze takie popularne.
Ale właściwie po co nam te wymienialne troki? Kilka słów o ich zastosowaniu
Dodatek wart swojej ceny
Jeżeli wydaje Ci się, że cena troków jest tak wysoka, że niweluje opłacalność ich kupowania, jesteś w poważnym błędzie. Na rynku znajdziemy szerokie spektrum różnorodnych rozwiązań, których koszt uzależniony jest bezpośrednio od ich producentów. Nierzadko zmuszeni jesteśmy zapłacić większą stawkę tylko dlatego, że twórcą elementu jest ktoś znany. Jeszcze inne troki, ze względu na swoją solidność i wytrzymałość, potrafią kosztować dwa razy więcej niż nieco tandetniejsze rzemyki w konkurencyjnych sklepach. Nie da się ukryć, że nawet najdroższe mocowania, nadal kosztują tyle, że każdy z nas może sobie na nie pozwolić. To z pozoru nieistotny element wyposażenia plecaka, o którym warto pomyśleć zawczasu.
Tok trokowi nierówny, czyli co możemy znaleźć w sklepie
Inne zastosowanie troków
Wbrew pozorom, troki sprawdzą się nie tylko do mocowania sprzętu do plecaka, ale również w innych celach. Niektóre pasy posiadają dodatkową skrytkę na pieniądze. Wybrane modele mogą posłużyć jako opaska uciskowa. Trokiem przypominającym pasek do spodni możemy spiąć drewno. Podłużne i cienkie troki nie tylko przymocują namiot do plecaka, ale pomogą stworzyć miejsce do rozwieszenia prania (dwa kije + sznurek). Cienkie troki to również must have, jeśli chodzi o mocowanie namiotu do śledzia (gdy pęknie żyłka) bądź zawieszenie lampy turystycznej.